Slovenský kvalifikačný rámec (SKKR) je nástroj, ktorý na základe vopred stanovených kritérií priraďuje určitú úroveň jednotlivým kvalifikáciám z Národnej sústavy kvalifikácií. Národné kvalifikácie a rôzne cesty ich získavania (formálne a neformálne vzdelávanie, informálne učenie sa) sa vďaka nemu stávajú zrozumiteľnejšie, porovnateľnejšie, prehľadnejšie a transparentnejšie. Slovenský kvalifikačný rámec má osem úrovní.
Slovenský kvalifikačný rámec tvoria tzv. národné deskriptory. Sú to opisné prvky, ktoré vyjadrujú vzdelávacie výstupy vo vzťahu k vedomostiam, zručnostiam a kompetenciám, zodpovedajúce kvalifikácii na danej úrovni SKKR a Európskeho kvalifikačného rámca.
Európska únia sa už dlhšiu dobu usiluje o zjednodušenie uznávania kvalifikácií medzi jej členskými štátmi. Základným nástrojom tohto úsilia sa stal Európsky kvalifikačný rámec (EKR). Ten slúži ako „prekladová“ pomôcka pre rôzne národné kvalifikačné sústavy a rámce v Európe. Zohľadňuje ich rozmanitosť a uľahčuje výklad a porovnávanie kvalifikácií medzi jednotlivými krajinami. Kvalifikácia získaná v jednej krajine totiž často vyžadovala odlišné štandardy ako kvalifikácia získaná v inej krajine. Vznikala tak bariéra pri zamestnávaní kvalifikovanej pracovnej sily za hranicami. Každá kvalifikácia je priradená k jednej z ôsmich úrovní SKKR a následne aj k jednej z ôsmich úrovní EKR.
Prostredníctvom tzv. priraďovacieho procesu sa SKKR prepojil s EKR v roku 2017. Pomocou tohto systému majú občania, firmy a úrady v celej Európskej únii možnosť porovnať svoje národné kvalifikácie s kvalifikáciami ostatných členských štátov EÚ. SKKR a EKR teda zvyšujú transparentnosť nášho kvalifikačného systému a umožňujú jeho jednoduchšie pochopenie u nás doma, ako aj v zahraničí. Tieto kroky sú definované Priraďovacou správou Slovenského kvalifikačného rámca k Európskemu kvalifikačnému rámcu. Priraďovacia správa tiež definuje, že SKKR je národným kvalifikačným rámcom Slovenskej republiky.
Subrámce Slovenského kvalifikačného rámca
Ako už bolo spomenuté, SKKR slúži ako nástroj na vytvorenie typológie kvalifikácií v národnom kontexte. Na tento účel boli zadefinované štyri subrámce SKKR (prijaté Priraďovacou správou), ktoré zodpovedajú príslušným častiam vzdelávacieho systému a sú charakterizované spoločným typom kvalifikácie. Základom všetkých štyroch subrámcov je kvalifikačný a hodnotiaci štandard obsiahnutý v karte kvalifikácie. Prvé tri subrámce (všeobecnovzdelávacie, odborné a vysokoškolské kvalifikácie) sa viažu na formálne vzdelávanie, zatiaľ čo štvrtý subrámec (profesijné kvalifikácie) je tvorený kvalifikáciami, ktoré sa získavajú mimo formálneho systému, teda neformálnym vzdelávaním, prípadne informálnym učením sa. Profesijné kvalifikácie sú spravidla prispôsobené potrebám trhu práce, a preto ich možno dosiahnuť aj mimo formálneho vzdelávania, napr. v rámci vzdelávania dospelých, ďalšieho vzdelávania alebo dosiahnutím vzdelávacích výstupov inými spôsobmi. Jednotlivé subrámce sa riadia príslušnou legislatívou:
- subrámec všeobecnovzdelávacích kvalifikácií – je upravený zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov;
- subrámec odborných kvalifikácií – sa riadi zákonom č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov;
- subrámec vysokoškolských kvalifikácií – je definovaný zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov;
- subrámec profesijných kvalifikácií – sa riadi zákonom č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
ZDROJ: Infobrožúra MŠVVaŠ SR Slovenský kvalifikačný rámec SKKR. ISBN: 978-80-89247-64-6, EAN: 9788089247646
Vzťah medzi Európskym kvalifikačným rámcom, Slovenským kvalifikačným rámcom a jeho subrámcami je znázornený na nasledovnom obrázku:
ZDROJ: Infobrožúra MŠVVaŠ SR Slovenský kvalifikačný rámec SKKR. ISBN: 978-80-89247-64-6, EAN: 9788089247646
Infobrožúra MŠVVaŠ SR Slovenský kvalifikačný rámec SKKR: https://www.minedu.sk/data/att/13619.pdf
Webové stránky MŠVVaŠ SR o SKKR: https://www.minedu.sk/slovensky-kvalifikacny-ramec-a-narodna-sustava-kvalifikacii/
Legislatívny rámec SKKR a EKR:
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) v decembri 2017 oficiálne potvrdilo prijatie SKKR a NSK a avizovalo ukončenie procesu zavedenia úrovne SKKR/EKR na dokladoch o vzdelaní v zmysle Odporúčania Európskeho parlamentu a Rady z 23. apríla 2008 o vytvorení EKR pre celoživotné vzdelávanie.
Zapracovanie úrovne SKKR do oblasti vysokoškolského vzdelávania sa uskutočnilo novelou vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 123/2019 Z. z. o kreditovom systéme štúdia s účinnosťou od 1. septembra 2019. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/123/vyhlasene_znenie.html
Zapracovanie úrovne SKKR do oblasti ďalšieho vzdelávania dospelých sa uskutočnilo novelou vyhlášky č. 124/2019 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o dokumentácii akreditovaného vzdelávacieho programu ďalšieho vzdelávania, o obsahu žiadosti o akreditáciu vzdelávacieho programu ďalšieho vzdelávania a o projekte vzdelávacieho programu ďalšieho vzdelávania, o osvedčení o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu ďalšieho vzdelávania, o náležitostiach osvedčenia o čiastočnej kvalifikácii a osvedčenia o úplnej kvalifikácii s účinnosťou od 1. septembra 2019. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/124/vyhlasene_znenie.html
Komplexný materiál obsahujúci opis SKKR a jeho úrovní bol schválený vládou SR v novembri 2017 a je dostupný na adrese: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/22444/1
Zákon č. 568/2009 (zákon o CŽV) § 21a upravuje národný kvalifikačný rámec:
(1) Národný kvalifikačný rámec obsahuje úrovne klasifikácie kvalifikácií podľa súboru kritérií pre dosiahnuté vedomosti, zručnosti a schopnosti a je prepojením na úrovne Európskeho kvalifikačného rámca.
(2) Jednotlivé úrovne národného kvalifikačného rámca ustanoví ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom.
Odporúčanie rady z 20. decembra 2012 o potvrdzovaní neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa:
Národný kvalifikačný rámec je nástroj na klasifikáciu kvalifikácií podľa súboru kritérií pre dosiahnuté špecifikované stupne vzdelania, ktorého cieľom je zahrnúť a koordinovať národné kvalifikačné podsystémy a zlepšiť transparentnosť, prístup, rozvoj a kvalitu kvalifikácií vo vzťahu k trhu práce a občianskej spoločnosti.
SKKR a jeho jednotlivé deskriptory rozdelené do ôsmich úrovní: